Prague Ballet Intensive is an International Ballet Coaching Program, that is composed of current and former principal dancers, teachers and choreographers from the top European, Russian and North American ballet companies.
view programme

FOLOW US:

Jiří Bubeníček

PLACE OF BIRTH: Czech Nationality (born in Lubin, Poland)
EDUCATION: Prague Dance Conservatory

ENGAGEMENTS:
Freelance Choreographer 2017
Semperoper Ballet Dresden Principal Dancer and Choreographer 2006 – 2016
Hamburg Ballet Principal Dancer 1997 – 2006
Hamburg Ballet corps de Ballet 1995 – 1997
Principal Guest Artist at l’Opéra de Paris

COMPETITIONS, AWARDS:
The Gratias Agit 2016
Silver medal Jan Masaryk 2016
Dance Europe – Outstanding Performance/Best Dancer 2015
Dance For You Magazine – Best Dancer 2014
In Dresden – Mery-Wigman-Prize 2013- Stifung zur Förderung des Semperoper
In St. Petesburg – Dance Open, awarded with Best Duet 2012 together with Otto for dancing Les Indomptés
In Italy – Danza & Danza Prize 2009
Nomination Dancer of the Year dance magazine Ballettanz (2009)
Publics Prize 18th International Competition for Choreographers for his choreography Prisoners of Feelings (Hanover 2004)
Second Class Distinction for his choreography Made on Earth 20th International Ballet Competition Varna (2002)
In Moscow Benois de la Danse (2002) for the role of Armand in The Lady Of The Camellias
Prix Espèces, Prix de Lausanne 1992

REPERTORY:

Des Grieux in Manon – Sir Kenneth MacMillan
Romeo in Romeo and Juliet – Stijn Celis
Vertigo Maze – Stijn Celis
Joseph in The Legend of Joseph – Stijn Celis
Petruccio in The Taming Of The Shrew – John Cranko
Knight in Light Beings – Mats Ek
She was Black – Mats Ek
Prince in The Sleeping Beauty – Mats Ek
Duet from Appartement – Mats Ek
Solor in La Bayadère – Natalia Makarova
Solor in La Bayadère – A. S. Watkin after M. Petipa
Colas in La Fille Mal Gardée – Frederick Ashton
Monotones – Frederick Ashton
Petruschka in Petruschka – Michael Fokine
Le Pavillion d’Armide – Michael Fokine
Solor in La Bayadére – Aron S. Watkin
Consort in The Nutcracker – Aron S. Watkin
Prince in The Sleeping Beauty – Aron S. Watkin
Prince in Swan Lake – Aron S. Watkin
Albrecht and Hilarion in Gissele – David Dawson
The Grey Area – David Dawson
Reverence – David Dawson
A Million Kisses To My Skin – David Dawson
On the Nature of Daylight – David Dawson
Franz in Coppélie – Georg Balanchine
Theme and Variations – Georg Balanchine
Rubies – Georg Balanchine
Emeralds – Georg Balanchine
Duet from Violin Concerto – Georg Balanchine
The Unsung – José Limón
Romanso – Nacho Duato
Bella Figura – Jiří Kylián
Forgotten Land – Jiří Kylián
Petite Mort – Jiří Kylián
In the Middle Somewhat Elevated – William Forsythe
Enemy in the Figure – William Forsythe
Steptex – William Forsythe
Bavario duet in Neue Suite – William Forsythe
Impressing the Czar – William Forsythe
Empty House – Johan Inger
Walking Mad – Johan Inger
Cacti – Alexander Ekman
Im anderen Raum – Pontus Lindberg
Sacre – Jacopo Godani
Spazio Tempo – Jacopo Godani
Trio – Sidi Larbi Cherkaqui
Objective Time Rennen hinter dem was flieht – Stephan Thoss
Self Portrait – François Chirpaz and Kristen Cere
Entre d’Eux – Kader Belarbi

Roles by John Neumeier in Hamburg Ballet:

Vaslav Nijinsky – Nijinsky
King/ Man in the Shadow/ Count Alexander – Illusions like “Swan Lake
Prince Désiré/ Prince Florimund/ Catalabutte/ Blue Bird – The Sleeping Beauty
Albert – Giselle
Theseus Oberon/ Lysander – A Midsummer Night’s Dream
Mercutio/ Benvolio – Romeo and Juliet
Armand/ Gaston – The Lady of the Camellias
Hans – Ondine
Gunther – The Nutcracker
Aminta/ Endymion/ Eros Thyrsis Orion – Sylvia
Malvolio/ Sebastian – VIVALDI or What You Will
Galahad – The Saga of King Arthur
Aggression Aspect – Peer Gynt
Orlando – As You Like It
Konstantin Gavrilovich Triplev- The Seagull
The War – Odyssey
Horvendel – Hamlet
Man III/ Man I – Bernstein Dances
Pas De Deux – Scheherazade
Pas De Deux – Blue Danube
The Wanderer/ The Gondolier/ A Dance Couple/ Dionysus/ The Hairdresser/ The Guitar Player – Death in Venice

GO BACK