Prague Ballet Intensive is an International Ballet Coaching Program, that is composed of current and former principal dancers, teachers and choreographers from the top European, Russian and North American ballet companies.
view programme

FOLOW US:

Barbora Kohoutková

PLACE OF BIRTH: Czech Republic, in Prague
EDUCATION: Prague Dance Conservatory

OTHER EDUCATION: Since 2009 Gyrotonic and Gyrokinesis certified instructor

ENGAGEMENTS:
Freelance Principal Dancer/Coach/Instructor Gyrotonic and Gyrokinesis 2014 – Present
Aalto Ballet Essen Principal Dancer 2013 – 2014
Ballet Master at the National Theater in Prague Principal Dancer 2009 – 2010
Owner and instructor of GYROTONIC and GYROKINESIS in Art of Movement Studio in Prague Principal Dancer 2009
International Guest Dancer and Teacher Principal Dancer 2009
Hamburg Ballet-John Neumeier Principal Dancer 2004-2008
Boston Ballet Principal Dancer 2003-2004
Bavarian State Ballet Principal Dancer 2002-2003
Finnish National Ballet Principal Dancer 1996-2002

COMPETITIONS, AWARDS:
Bronze medal 1994 in Bordeaux
Gold medal National Ballet Competition 1994 in Brno
Silver medal 1994 in Varna
Grand Prix 1994 in Paris
Prix espèces 1995 in Lausanne
Gold medal and Grand Prix 1995 in Helsinki
Gold medal and Grand Prix 1996 in New York
Fazer Prize 2000 in Helsinki
2002 Philip Morris Best Artist Award in Helsinki

GALLERY:

REPERTORY:
Ben Stevenson Cinderella – Cinderella
Pierre Lacotte La Sylphide – La Sylphide
John Cranko Romeo and Juliet – Juliet
Onegin -Tatiana, Olga
Natalia Makarova after Marius Petipa La Bayadère – Nikija
Rudolf Nureyev The Sleeping Beauty – Aurora;
Vladimir Bourmeister The Swan Lake – Odette-Odile, Pas de quatre and the big swans
George Balanchine Serenade
Heinz Spoerli The Midsummer Night’s Dream – Titania
Jorma Utonien Ballet Pathétique – The Blue Ballerina
Sylvie Guillem Giselle – Gisele
Javier Torres after Petipa The Sleeping Beauty – Aurora
Kenneth MacMillan Manon – Manon
Wayne Eagling and Toer van Schayk The Nutcracker and the Mouse King – Clara
George Balanchine Brahms-Schönberg Quartet – solo in the third movement
John Cranko Onegin- Olga
Ray Barra Raymonda – Raymonda and Clémence
The Swan Lake – Charlotte
Don Quijote – Dulcinella
John Neumeier The Midsummer Night’s Dreams – Hermia
George Balanchine Stars and Stripes – Second regiment
Rudolf Nureyev Don Quijote – Mercedes and Queen of Dryads
Gianni di Marco The Nutcracker – Sugar Plum Fairy, Snow Queen, Dew Drop, Arabian dance

With HAMBURG BALLET in choreographies by John Neumeier:

A Cinderella Story – a foreign Princess, Cinderella’s Mother
The Sleeping Beauty – Aurora, Princess Florina, Moon Fairy
Windows to Mozart – Bäsel
The Lady of Camellias – Olympia
Nijinsky – Eleonora Bereda and Mathilda Kschessinskaja
The Nutcracker -Louise
Preludes CV – Elizabeth
Requiem,Romeo and Juliet – Luciana and Rosalinda
Midsummer Night’s Dream – Hermia
Songs of the Night – Nocturnes

GO BACK